Sport to zdrowie!

Sport to zdrowie- to mantra, którą każdy słyszy od młodych lat. Ale co tak naprawdę dokładnie stoi za takim wyrażeniem?  Czy  regularna aktywność  mocno wpływa na rozwój dziecka?

W dzisiejszych czasach rozwój techniki sprawił, że dzieci spędzają ponad połowę mniej czasu na uprawianiu aktywności fizycznej, niż 15 lat temu. Siedzenie przed ekranem komputerów, tabletów, telewizorów  i telefonów to popularne wśród dzieci i młodzieży formy spędzania czasu, które wpływają mocno na zdrowie i rozwój. Brak aktywności fizycznej negatywnie odbija się zarówno na zdrowiu fizycznym jak i psychicznym każdego młodego człowieka.

Regularne uprawianie sportu znacząco wpływa na prawidłowy rozwój układu kostnego, mięśniowego, nerwowego, oddechowego, pokarmowego oraz układu krążenia.

Aktywny tryb życia przyczynia się do budowy prawidłowego szkieletu, niweluje skrzywienia kręgosłupa. Ruch znacząco wpływa na lepsze uwapnienie kości, zwiększenie ich elastyczności oraz odżywienie chrząstki stawowej. Większa sprężystość torebek stawowych oraz pozytywny wpływ ruchu na kości pozwala oprócz wyeliminowania  wielu wad postawy na niwelowanie złamań czy też różnego rodzaju urazów. Aktywność fizyczna pozwala na rozbudowę i wzmacnianie mięśni, które podtrzymują cały szkielet, wpływają na sprawność całego organizmu, siłę, szybkość i wytrzymałość. Miejsce, które od małego  dba o prawidłowy rozwój najmłodszych to np. sala zabaw ze strefą dla maluszków.

Sport to pozytywne działanie na układ oddechowy. Każda aktywność fizyczna to konieczność pobrania większej ilości tlenu do płuc. Regularne treningi pozwalają na mniejszą ilości oddechów, które z czasem stają się głębsze i wydajniejsze. Pozytywny wpływ na wentylacje płuc ma także rozwój mięśni oddechowych. Głębsze wdechy to także lepsze utlenienie wszystkich komórek młodego organizmu.

Regularny ruch to  sprawniejszy układ pokarmowy. Każda aktywność fizyczna wpływa na polepszenie perystaltyki jelit, która  niweluje zaparcia i przyśpiesza przemianę materii.  Systematyczne treningi, zwiększona przemiana materii  i budowanie dobrych nawyków to przepis na uniknięcie nadwagi i otyłości. Zwiększona masa ciała, duży procentowo udział tłuszczu w składzie ciała dziecka może mieć pływ na rozwój cukrzycy, nadciśnienia oraz problemów z układem krążenia i chorobami serca już w młodym wieku.

Sport w dużej mierze oddziałuje na rozwój układu nerwowego. Jeśli chcesz, by Twoja pociecha osiągała lepsze wyniki w nauce, to zabawy i ćwiczenia na dworze wydają się być najlepszym rozwiązaniem. Istnieje wiele gier, które wpływają na rozwój pamięci ruchowej, sprawności, koordynacji czy refleksu. Innym sposobem ćwiczenia tych umiejętności są różne zajęcia i warsztaty dla dzieci. Oprócz lepszego dotlenienia komórek mózgu, które wpływają na wszelkie procesy myślowe i poznawcze, sport działa  pozytywnie na naukę i przyswajanie wiedzy. Treningi to także w dużej mierze koordynacja ciała i umysłu. Wiele aktywności fizycznych rozwija sprawność, koncentracje oraz  szybkość i refleks, podobnie jak nowoczesne miejsca dla dzieci, których idea jest rozwój fizyczny i charakter edukacyjny. Uprawianie sportu wpływa także na produkcje hormonów odpowiedzialnych za lepszy nastrój i samopoczucie.  Sport to także hartowanie organizmu, który lepiej przystosowuje się do zachodzących zmian, nabiera także odporności na różne choroby.

 

Regularne treningi mają także duży wpływ na psychikę każdego dziecka. Systematycznie uprawiana aktywność fizyczna ćwiczy cierpliwości, zacięcie, upór. Dzieci uczą się umiejętności dążenia do celu, podejmowania kolejnych prób, opanowywania nerwów. Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że sport hartuje charakter. W młodym wieku treningi pozwalają ćwiczyć ducha rywalizacji, ale także obserwować zależność, gdzie regularne ćwiczenia poprawiają wyniki. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na postrzeganie własnej wartości przed dziecko, wzrost samooceny i kształtuje pewność siebie każdego malca, który zaczyna odnosić sukcesy i poprawiać swoje wyniki. Treningi to także kształtowanie ambicji  i dążenie do ciągłego rozwoju. Sport uczy także radzenia sobie z porażkami, umiejętności wyciągania wniosków i pokory. Są to bardzo przydatne umiejętności, których brakuje wielu dorosłym.

Treningi w  przypadku zarówno dzieci jak i dorosłych to świetny sposób na rozładowanie negatywnych emocji i agresji. Dzieci, które są aktywne fizycznie szybciej dostosowują się do nowych sytuacji, są bardziej otwarte na zmiany. Regularne treningi to także pozytywny wpływ na rozwój umiejętności społecznych. Ćwiczenia często wiążą się z poznawaniem nowych ludzi i nauką funkcjonowania w społeczeństwie. Wiele gier dla młodych osób, to gry zespołowe, gdzie uczestnicy uczą się zasad współpracy i tego jak ważną funkcje spełniają w grupie. Dla wielu dzieci jest to także szansa zawarcia szczerych i mocnych przyjaźni na całe życie. Regularne treningi wpływają także na naukę przez młodych ludzi umiejętności organizacji dnia i czasu.

Sport powinien być nieodłącznym elementem życia każdego człowieka, zarówno dziecka jak i dorosłego. Ma on nieoceniony wpływ na rozwój i prace wszystkich układów ciała, ale też na samopoczucie i rozwój psychiczny. Zaszczepienie w dziecku od młodych lat zamiłowania do aktywności fizycznej, pozwoli na budowanie zdrowych i solidnych nawyków oraz zmniejszy szanse na zachorowanie na coraz popularniejsze choroby cywilizacyjne. Świetnym sposobem rozpoczęciem aktywności  fizycznej są rodzinne wizyty w centrum rozrywki. Systematycznie uprawiany sport to tez ważny aspekt budowania pewności siebie i współpracy w grupie, ale także szansa na nawiązanie trwałych przyjaźni.