Baby shower- czym jest i jak go zorganizować?

W obecnym kalendarzu jest mnóstwo świąt, o których  często słyszymy po raz pierwszy. Do corocznych obchodów  dochodzącą także święta i zwyczaje, które przejmujemy z innych kultu i krajów. Jeszcze kilka lat temu Halloween był obchodzony w Polsce, przez nielicznych. W obecnych czasach, pod koniec października można zaobserwować coraz więcej osób przebranych za postacie z bajek, świętujących święto duchów. Nie można także zapomnieć o lutowym święcie zakochanych, czyli Walentynkach. Wzorując się na tych świętach, powoli z pewną dozą nieśmiałości, coraz popularniejsze stają się w naszym kraju przyjęcia zwane Baby shower.

A czym jest baby shower? Przyjęciem na cześć  przyszłej mamy, organizowanym przez przyjaciółki, znajome i krewne. Baby shower jest niezwykle popularnym przyjęciem w Stanach Zjednoczonych, ale także w innych krajach anglosaskich. Nazwa tego święta ma nawiązywać do „deszczu  dziecięcych prezentów” gdyż obowiązkowym elementem przyjęcia jest obdarowywanie przyszłej mamy różnego rodzaju  podarunkami. Upominki najczęściej są elementem obowiązkowej wyprawki. Często to także ubranka oraz ciekawe gadżety, które ułatwią życie świeżo upieczonej mamie lub prezenty na przyszłość- karnety na zajęcia dla dzieci i warsztaty czy też karnety na zajęcia pływania dla noworodków oraz karnety do miejsc typu rodzinne centrum rozrywki. Oprócz obowiązkowych prezentów, baby shower to także niezbędne każdej mamie złote rady mam, babć, cioć oraz koleżanek. Baby shower, to przyjęcie organizowane dla kobiet, przez kobiety, mężczyźni często nie mają na nie wstępu 🙂

Organizację baby shower powinniśmy rozpocząć od ustalenia daty i listy gości. Przyjęcia na cześć przyszłej mamy rozpoczynają się zazwyczaj popołudniem, nie wieczorem, w weekend lub dzień powszedni.  Wiele przyjęć typu baby shower organizowane są w formie niespodzianki. Niestety często jest to nie możliwe, przez wiele zobowiązań przyszłej mamy takich jak wizyty u lekarza, zajęcia szkoły rodzenia, gimnastyka dla kobiet w ciąży. Lista gości to zazwyczaj najbliższe przyjaciółki, bliskie znajome, rodzina, ale też w zależności od wielkości imprezy: koleżanki z pracy, sąsiadki czy dalsze kuzynki. Coraz popularniejszym dodatkiem stają się zaproszenia, dedykowanym na tę specjalną okazję. Baby shower wyprawiane jest zarówno w domu, ogrodzie, restauracjach czy także w centrach spa. Najczęściej dekoracje wykorzystywane przy takich przyjęciach są w kolorze różowym, jeżeli mama spodziewa się dziewczynki lub niebieskim jeżeli na świecie ma pojawić się chłopiec. Popularną zabawą jest także przygotowywanie jedzenia w podanych kolorach lub coraz bardziej popularne oznajmianie gościom płci dziecka przez rozkrojenie toru. Niebieski krem lub biszkopt to wiadomość o mającym urodzić się chłopcu, różowy dziewczynce.

Nie bez znaczenia się także dodatkowe dekoracje, jak szarfy czy girlandy ze smoczkami, butelkami. Na baby shower nie może także zabraknąć balonów, serpentyn, konfetti oraz zastawy z wybranym motywem nawiązującym do tematu wieczoru. Baby shower to także przygotowane gry i konkursy specjalnie dla przyszłej mamy. Jakie gry organizowane są podczas takiego przyjęcia? Dziecięce karaoke- śpiewanie piosenek z dzieciństwa lub z wyznaczonymi „dziecięcymi” słowami w tekście lub tytule,  Fotografie z dzieciństwa – wszystkie Panie przynoszą swoje zdjęcia z wczesnego dzieciństwa. Zadanie to przypisanie fotografii do danej osoby.  Najpopularniejszym konkursem organizowanym dla wszystkich gości jest konkurs związany ze zgadywaniem ile centymetrów ma obecnie obwód brzuszka przyszłej mamy. Wszystkie gry i zabawy, dobrze wcześniej omówić z przyszła mamą, jeżeli przyjęcie nie jest organizowane w formie niespodzianki. W innym przypadku dobrze, aby gry i konkursy organizowane były przez bliskie mamie osoby.

Baby shower zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Jest to świetna okazja do świętowania w najbliższym, kobiecym gronie, chwili wytchnienia przed porodem dla przyszłej mamy. Można je zorganizować w coraz to nowych miejscach, które swoja ofertę dostosowują do takiego typu przyjęć np. sala zabaw czy centrum rozrywki. Do zakupienia jest też coraz więcej dedykowanych dekoracji oraz gadżetów, które z pewnością ucieszą każdą mamę 🙂