Warsztaty kulinarne dla dzieci

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.4.6″][et_pb_row _builder_version=”4.4.6″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.4.6″][et_pb_blurb _builder_version=”4.4.6″]

Jednym z najważniejszym elementów przygotowania przez rodziców wszystkich dzieci do życia, jest wychowanie i pokazanie im świata. Każdy maluch powinien od małego testować smaki, zapachy, tekstury, uczyć się majsterkowania, rysowania, śpiewania. Dzieci powinny mieć możliwość odkrycia swojego ulubionego sportu oraz wybrania najciekawszych zajęć dodatkowych. Dzieci zaczynają poznawać świat i uczą się wielu rzeczy między innymi podczas wizyty w centrum rozrywki. Każde dziecko może mieć inne predyspozycje, chcieć rozwijać i poszerzać inne zainteresowana i aktywność. Jednak maluchy powinny spróbować wielu rzeczy i dyscyplin, aby w przyszłości wybrać hobby i zajęcia dodatkowe, które sprawiają mu olbrzymią radość.

Jeszcze kilka lat temu rodzice często trzymali maluchy z dala od kuchni. Ostre noże, szklane naczynia, gorące palniki. Każda mama i babcia drżała, aby maluch nie zrobił sobie krzywdy, zwłaszcza, że praca w kuchni kojarzy się z szybką i ciężką pracą. Często pozwalały jedynie na mieszanie dodawanie odmierzonych ilości składników lub zjadanie pozostałego w misce kremu. Jednak od pewnego czasu, głównie dzięki programom kulinarnym popularną rozrywką i hobby stało się gotowanie. Kuchnia nie kojarzy się już tylko z koniecznością przygotowania nudnego śniadania czy obiadu. Dla coraz większej ilości osób, gotowanie to hobby, wielka pasja i sposób na życie. Powoli odkrywają to także dzieci, które od małego uczą się powoli piec, gotować, smażyć czy tworzyć niesamowite dekoracje na talerzu.

Gotowanie to świetny sposób na spędzanie rodzinnego czasu w kuchni. Oprócz niepowtarzalnej zabawy, eksperymenty kulinarne to także mnóstwo elementów edukacyjnych. Dlatego też warsztaty kulinarne stały się nieodłącznym elementem nowych zajęć dodatkowych dla dzieci. Szkoły gotowania dla dzieci prowadzą miejsca takie jak np. sala zabaw, rodzinne centrum rozrywki, czy inne placówki edukacyjno-wychowawcze.

Jak najczęściej wyglądają warsztaty kulinarne dla dzieci?
Większość zajęć zaczyna się od przygotowania własnego stanowiska, dobrania niezbędnych akcesoriów, takich jak deski, noże, łyżki, miski. Następnie uczestnicy poznają temat zajęć- najczęściej każdej zajęcia posiadają inny temat przewodni. Może to być pieczenie, kuchnie różnych krajów, techniki dotyczące obróbki mięs, sałatki czy też dania wegetariańskie. Uczestnicy wysłuchują ciekawostek dotyczących danego tematu. Następnie następuje w zależności od tematu obróbka wstępna surowców. W trakcie całych zajęć prowadzący pokazuje dzieciom różne techniki, poprawia uczestników, pomaga, wspiera i uczy. Często niektóre elementy poszczególnych dań robione są przez dzieci grupowo. Najczęściej warsztaty kulinarne odbywają się dla grup dzieci w wieku 5-10 lat. Dzięki zajęciom szkoły gotowania dzieci rozwijają zdolności manualne i matematyczne, pobudzają także swoją kreatywność. Warsztaty do dzieci to także świetne zajęcia sensoryczne. Maluchy poznają struktury, smaki i zapach różnych surowców, produktów i przypraw. Uczą się przy tym łączenia ze sobą składników, oraz komponowania smaków. Zajęcia świetnie rozwijają także ruchy motoryczne dzieci. Warsztaty to świetny sposób, aby maluchy nauczyły się samodzielności, ale także pracy w grupie. Po przygotowaniu dań, cała grupa omawia, testuje i smakuje, przyrządzone przez siebie potrawy. Jest to czas na komentarze, podsumowanie i dodatkowe ciekawostki oraz pytania. Po skończonej degustacji, dzieci porządkują swoje stanowiska. Warsztaty kulinarne to wspaniały początek podróży kulinarnej. Pozwalają one na zapoznanie się z zawodem kucharza, ciekawostkami kulinarnymi. Dzięki warsztatom kulinarnym dzieci poznają także zdrowe nawyki żywieniowe oraz uczą się celebrować posiłki.

Szkoła gotowania to znakomity czas, który dzieci mogą przeznaczyć na zabawę i naukę. To także sposób na zapoznanie się ze swoimi zainteresowaniami oraz możliwość przebywania w grupie rówieśników i zawarcia trwałych przyjaźni. Warsztaty uczą poznawania smaków i zapachów. Ważnym elementem jest także wiedza na temat nawyków żywieniowych, które są ważnym elementem rozwoju i zostają z dziećmi na całe życie.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]