Tradycje wielkanocne w Polsce

Święta wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święto w chrześcijaństwie. Jest to święto ruchome, a jego data wyznaczana jest na niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Jest to piękne i wielobarwne święto, obfitujące w wiele tradycji i zwyczajów. Cześć z nich już nie jest praktykowana, ale są takie które przetrwały do dzisiaj. Poznajcie kilka z nich.

Niedziela palmowa
Tydzień przed Wielką Niedzielą następuje „otwarcie” okresu wielkanocnego, czyli Niedziela Palmowa. Jest to jedna z wielu tradycji, które przetrwały do dziś. W dawnych wierzeniach ludowych wyobrażenie o palmie było takie, że miała moc ochronną, magiczną i leczniczą. Palma miała strzec domu i jego mieszkańców przed chorobami, ogniem i piorunami. Wielkie znaczenie przykładano również do tego, z czego palma została wykonana. Oprócz trzciny i bazi wierzbowych, używało się do niej również gałązek tuji i bukszpanu, a w niektórych rejonach ozdabiało się ją również suszonymi kwiatami i wstążkami. W dzisiejszych czasach nie trudzimy się już robieniem własnej palmy i jej składem. Decydujemy się na wygodniejsze rozwiązanie – czyli zakupienie gotowej w sklepie. W dawnych czasach obowiązywał bezwzględny zakaz wyrzucania palmy – dopiero zeszłoroczną palmę palono, a jej popiół wykorzystywany był na środę popielcową. W dzisiejszych czasach raczej niewielu przypisuje wagę do tego, aby oddać w stu procentach ludowe zwyczaje i palmy lądują do kosza.

Pisanki
Pisanki to zdecydowanie ta tradycja, która jest najbardziej uwielbiana przez dzieci. Malowanie jajek miało bardzo ważne znaczenie: symbolizowało nowe życie, a także pośredniczyło między światem ludzkim, a światem bogów i duchów. Pisanka jako symbol odradzającego się życia była środkiem nawet leczniczym. Również były one „zapłatą” za wielkanocną kolędę. W dawnych czasach wyłącznie kobiety mogły zdobić jajka, a mężczyznom nie można było wchodzić do pomieszczenia gdzie je malowano. Dodatkowo pisanki malowało się tylko na kolor czerwony. Dziś pisanki są ozdobą świątecznego stołu, a także świetną frajdą dla najmłodszych.

Lany poniedziałek
Poniedziałek wielkanocny kojarzy nam się przede wszystkim z oblewaniem wodą. Lany poniedziałek, a inaczej zwany śmigus dyngus jest w tradycji Polaków od bardzo dawna, choć obecnie jest ona praktykowana głównie przez dzieci. Kiedyś wierzono, że polewanie wodą w lany poniedziałek da zdrowie i pomyślność. Istniały również poradniki, w jaki sposób oblewać wodą dziewczynę, która była obiektem westchnień. Oblane dziewczyny były w pewien sposób wyróżnione pośród innych towarzyszek, a pominięte oblaniem mogły poczuć się urażone i zlekceważone.

Święconka
Święcenie pokarmów następuje w Wielką Sobotę i jest to tradycja sięgająca XIII wieku. Z początku wierzący święcili tylko chleb i jajka, aby zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność. W dzisiejszych czasach szykujemy koszyczki nie tylko pełne jedzenia, ale również przyzdabiamy je serwetami i gałązkami. Do koszyczka wkładamy m.in. chleb, cukrowy baranek, jajka, kiełbasa, chrzan, a niektórzy dodają również sól oraz pieprz. Każdy z tych elementów ma charakter symboliczny. Jajka symbolizują nowe życie, baranek zaś jest symbolem zmartwychwstania. Chleb jest symbolem Chrystusa – symbolem życia, chrzan to symbol pokonania goryczy Chrystusa. Z kolei kiełbasa symbolizuje dobrobyt. W dzisiejszych czasach nikt nie przykłada dokładniejszej uwagi nad symboliką danych produktów, lecz tradycyjnie rok w rok przygotowujemy święconkę wedle zwyczaju.

Sala zabaw dla dzieci Inca Play chciałaby Wam wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Wielkanocy. Niech ten cudowny czas będzie pełen spokoju i miłości. Centrum zabawy Inca Play życzy Wam również pogody ducha, a także dużo zdrowia.