Jak wspomóc dziecko w nauce w domu?

Edukacja jest niezwykle ważnym elementem w życiu każdego z nas. Szkoła poszerza naszą wiedzę, rozwija nasze umiejętności, i pomaga wybrać odpowiednią ścieżkę w przyszłości. Niestety dzieci w momencie nauki nie myślą o przyszłości i nie mają odpowiedniej motywacji. Czasami my rodzice musimy sami pilnować i dopytywać, czy na pewno wszystkie zadania domowe są zrobione, czy lektury przeczytane. Ale zdarzają się również takie dzieci, które same z chęcią rwą się do nauki i jedyne czego potrzebują od rodziców to pomocy w niezrozumiałych tematach. Jak pomóc dziecku w nauce? Jak zmotywować je do działania? Podpowiadamy!

Przede wszystkim warto zastanowić się, dlaczego dziecko nie ma motywacji do nauki. Być może nasze dzieci nie maja nawyki zaglądania w książki – jeśli starsze rodzeństwo oraz rodzice nie dają dobrego przykładu, to niestety dziecko nie weźmie tego z głowy. Kolejnym powodem braku motywacji są wszystkie rozpraszacze. W dzisiejszych czasach niemal każde dziecko posiada smartfon z wszystkimi bajerami – aplikacje, gry, media społecznościowe. A do tego dochodzi telewizor, komputer i inna elektronika. To z pewnością nie będzie kierować dziecka na naukę. Rolą rodziców jest zachęcanie pociech do uczenia się – każde dziecko ma w sobie odkrywcę, potrzebuje tylko zachęty. Znajdź przyczynę, dlaczego dziecko nie ma ochoty się uczyć i będzie Ci łatwiej dobrać metody, które przygotowaliśmy.

Ważnym elementem w nauce jest koncentracja. Jeśli będziecie wspólnie odrabiać z dzieckiem lekcje, a w tle będzie grał telewizor to ta nauka nie przyniesie efektów. Zadbaj o przestrzeń, w której Twoje dziecko będzie uczyło się, odrabiało zadania domowe, rozwijało pasje. Może to być osobne pomieszczenie do nauki – najlepiej minimalistyczne, w stonowanych kolorach. Wtedy skupienie dziecka będzie wysokie, a jego efektywność większa. Możesz również zarządzić w domu konkretne godziny nauki, w czasie których wyłączacie wszystkie telefony i wspólnie odrabiacie lekcje i przystępujecie do nauki.

W pomocy dziecku ważne jest zachęcanie go do pogłębiania swojej wiedzy. Większość informacji i ciekawostek znaleźć można w internecie lub w książkach. Każdy z nas ma w domu encyklopedię – a także encyklopedię dla dzieci z obrazkami. Warto przy nauce z danego zakresu wiedzy zapoznać się z innymi również źródłami oprócz podręcznika szkolnego. To zachęci dziecko do samodzielnego zaciekawienia i czytania dodatkowych materiałów – pomoże dziecku rozwijać samodzielne myślenie, wyciągać wnioski, budować własne zdanie na dany temat. A to przełoży się nie tylko na dobre stopnie w szkole – również na pewność siebie w przyszłości.

Kolejnym pomysłem dzięki któremu pomożemy dziecku w nauce jest system nagrodowy. Dziecko poczuje większą mobilizację do nauki, jeśli będzie wiedziało, że przyniesie to pozytywne rezultaty i nagrody. Fajnym pomysłem nagrody będzie wyjście do centrum zabawy. A nasza sala zabaw jest o tyle wyjątkowa, że możecie się wspólnie bawić na wszystkich dostępnych atrakcjach – konstrukcja małpiego gaju i inne atrakcje są przystosowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Być może Twoje dziecko od dawna marzyło o jakiejś wycieczce, lub zabawce? Tutaj również możesz zmobilizować dziecko – dobre oceny i wycieczka, lub coraz gorsze oceny i więcej nauki. Dzieci lubią być dopingowane – nie czuje się dobrze, jeśli nie potrafisz pochwalić go za dobre stopnie lub inne osiągnięcia edukacyjne. Wyznaczaj system nagród i kar, z pewnością po niedługim czasie zauważysz efekty.

Na sukces dziecka składa się wiele czynników, ale najważniejszym z nich jest edukacja. Ułatwiajmy dziecku naukę, nie porównujmy go z innymi, dawajmy dziecku dobry przykład. Mimo trudności jaką jest nauka w domu, to każda edukacja w przyszłości zaowocuje sukcesem.