Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Czytanie książek jest z pewnością relaksacyjnym zajęciem. Kto nie marzy, aby po ciężkim dniu w pracy usiąść w wygodnym fotelu z ciepłą herbatą w ulubionym kubku i wciągającą książką? 😊 Dzięki czytaniu pobudzamy wyobraźnię oraz pogłębiamy wiedzę. Dlatego warto zadbać o to, aby dzieciom pokazać, że warto czytać książki. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak zachęcić Waszą pociechę do czytania książek.

Przede wszystkim dobrze jest wiedzieć, dlaczego warto czytać książki już od najmłodszych lat. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czytanie pobudza i rozwija wyobraźnię, która odgrywa kluczową rolę w dzieciństwie naszych pociech. Czytanie wzbogaca również słownictwo, dzięki temu poznajemy nowe frazy i słówka i już od małego potrafimy bez problemu układać zdania złożone. Do tego wspomaga koncentrację i pamięć – łatwiej jest dzieciom zapamiętać różne szczegóły, jeśli już mają wprawę w wcześniejszym skupianiu się na bohaterach książki. Czytanie książek pomaga również w kształtowaniu charakteru. Dziecko może zacząć wyciągać wnioski z przeczytanego tekstu, możliwym jest, że będzie budował swój własny światopogląd i opinie na dany temat. Nasza sala zabaw dla dzieci Inca Play bardzo popiera takie czytanie i rozwój od małego. Dlatego oprócz aspektu u rozrywkowego znajdziecie w ofercie także warsztaty dla dzieci, maluchy poszerzą także wiedzę o zwierzętach żyjących w polskich lasach.

A jak zachęcić dziecko do czytania książek? Pamiętaj, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie. Jeśli w każdej wolnej chwili przesiadujesz w telefonie lub przy oglądaniu telewizji, to nie uda Ci się sprawić, aby dziecko złapało zamiłowanie do książek (a na pewno nie z domu). Staraj się świadomie wybierać dla siebie formę relaksu, która będzie dobrym wzorcem dla malucha. Kiedy będziesz częściej przesiadywała w fotelu z kawą i książką to dziecku zakoduje się w świadomości, że czytanie może być fajne 😊

W początkowym zachęcaniu dziecka pomogą interakcje. Najlepiej zaopatrzyć się w wielokolorowe książeczki dla dzieci, a nawet z elementami dotykowymi, aby móc również oddziaływać na zmysły. Podczas czytania zadajmy pytania dziecku: co widzi na obrazku, co się tam dzieje, jakie dostrzega kolory, czy postacie na obrazkach wyrażają jakieś emocje – a jeśli tak to jakie. Takie pytania i zagadywanie pociechy z pewnością zachęci ją do dalszego czytania i odkrywania nowych ciekawostek na obrazkach. Inna okazja do zachęcenia dzieci do czytania książek są np. tematyczne spotkania grupy dzieci. Urodziny dla dzieci z motywem ulubionych postaci z bajek, to prawdziwy motywator zachęcający do poznania książek o bohaterach.

W zachęcaniu dziecka do czytania pomoże tutaj sama obecność książek. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko nie jest początkowo chętne do zagłębiania się w opowiadania książkowe, to sama obecność książek w jego pokoju lub kąciku zabawowym będzie pomocna. Warto przygotować regał z kolorowymi książeczkami, aby czytadła były na wyciągnięcie ręki 😊 Gwarantujemy, że przy świetle nocnej lampki wieczorem Twoja pociecha chętniej sięgnie po książeczkę do wspólnego czytania przed snem niż po telefon.

A jeśli chodzi o starsze dzieci – pamiętaj, że o gustach się nie dyskutuje. Nie staraj się namawiać swojego dziecka do czytania powieści fantastycznych, jeśli te zdecydowanie woli komiksy. Każda forma czytania jest jak najbardziej w porządku. Musimy uszanować dziecięce preferencje i nie próbować ich na siłę zmieniać, ponieważ takie „zachęcanie” może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego – dziecko czując presję nie będzie chciało w ogóle czytać. Nie bójmy się wybieranej przez dzieci literatury, dajmy dzieciom zaufanie w wyborze 😊

Jest wiele sposobów na zachęcanie dzieci do czytania. Dobrze jest połączyć to z dobrą zabawą. Pamiętajmy, że dzieci są różne, dlatego miejmy cierpliwość oraz szacunek do odczuć dziecka dotyczący książek. A obcowanie z czytaniem już od maluszka wspomaga odpowiedni rozwój wyobraźni.