Zdrowe produkty, które znajdziesz w każdym markecie

Zdrowe odzywanie to ostatnio bardzo popularny temat. Czasy się zmieniają, a na nasze życie ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, przez co czujemy większą potrzebę aby zadbać o siebie od środka. Nie ma co ukrywać, zdrowe odżywanie się jest bardzo ważne, powinniśmy zwracać uwagę na to co jemy, ponieważ ma to ogromny wpływ na to co najbardziej istotne – CZYLI NASZE ZDROWIE.

Gdzie kupować

Żyjemy szybko, intensywnie, a na wszystko brakuje czasu- jak więc zadbać o to aby na naszych talerzach znajdowały się względnie zdrowe posiłki?
Przecież wszystkim nam zależy na tym aby odżywiać nasz organizm wartościowo oraz aby na naszych talerzach znajdowały się zdrowe produkty, musimy dbać o to co kupujemy- to pierwszy krok do tego aby świadomie i zdrowo się odżywiać.
Ze względu na styl życia, większość z nas robi zakupy w marketach. Oczywiście nie jest to idealna opcja, a o alternatywach jej dowiecie się w dalszej części artykułu, natomiast jest wybierana najczęściej, ze względu na fakt że jest najwygodniejsza oraz najszybsza. Duże markety to miejsca dobrze wyposażone, więc zakupy są proste- w jednym miejscu znajdziemy dosłownie wszystko.
Więc jeśli zwracamy uwagę na to aby kupowane przez nas produkty były zdrowe, a zakupy robimy w supermarkecie powinniśmy robić je bardzo świadomie, ponieważ w tych miejscach znajduje się bardzo dużo zdrowych jak i niezdrowych opcji.
Przedstawiamy poniżej krótką listę i wskazówki, aby wybierać dobrze spośród tak obszernego asortymentu z jakim mamy do czynienia w wielkich marketach.

Kupuj warzywa i owoce!

Ogromne i kolorowe działy warzyw i owoców w markecie wyglądają bardzo zachęcająco, więc nie powinniśmy się wzbraniać, a większość naszego kosza zapełniać produktami właśnie z tego działu. Niech bazą naszych posiłków staną się właśnie warzywa. W marketach wybór jest nieograniczony, możemy znaleźć naprawdę wszystko, dlatego próbujmy nowych smaków, łączmy i bawmy się, komponujmy nasze posiłki tak aby większą cześć talerza zapełniały kolorowe, wartościowe warzywa. Owoce wybierajmy do deserów i przekąsek- są one naturalnie słodkie, więc zamiast wybierać czekoladę w dziale słodyczy, zaopatrzmy się w owoce, z którym można wykonać pyszne ciasta bez cukru. Zioła to również wartościowe i pełne witamin produkty, więc nie zapomnimy, aby znalazły swoje miejsce w koszu. Dodawanie ziół do posiłków wzbogaca je o dodatkowe składniki odżywcze i porcje witamin.

Produkty nieprzetworzone

Nasza dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, zioła, przyprawy, ale także bazować na produktach nieprzetworzonych. Ryby, chude mięso, owoce morza to pełnowartościowe białko, które powinno zawsze znajdować się w naszym koszyku. Wybierając produkty, skupmy się na tym aby były jak najmniej przetworzone, wybierajmy pieczywo, kasze i makarony pełnoziarniste. Ryż i kasza to również dobre źródło węglowodanów. Zdrowe tłuszcze znajdziemy pod postacią wysokiej jakości oliwy, pestek, a także awokado.
Dobrym wyborem będą również produkty w puszkach, bądź mrożone, które każdy powinien mieć w swojej spiżarni na czarną godzinę, często z braku czasu sięgamy po mniej zdrowe i kaloryczne przekąski, więc jeśli zadbamy aby pod naszą ręką były szybkie do przygotowania, a dużo zdrowsze opcje, starajmy się wybierać te z jak najkrótszym składem.

Słodycze – jak wybierać

W marketach najbardziej kuszą nas działy słonych przekąsek i słodyczy, czekolady, ciasta, cukierki, batony- nie da się ukryć, że pułki są przepełnione takimi produktami. Więc spośród nich warto wybrać czekoladę gorzką, orzechy, bakalie czyli zdrowe zamienniki słodkości.
Jeśli jesteśmy wielbicielami słodkości, możemy również zdecydować się na zdrowe zamienniki słodyczy, co powiecie na ciasta bez cukru na zamówienie czy torty bezglutenowe?

Etykiety

Podczas zakupów, bardzo ważna zasada, którą należy się kierować jest czytanie etykiet, na których widnieje dokładny skład produktów. To z etykiet dowiemy się, co tak naprawdę kupujemy. Opakowania często mogą mylić, ponieważ producenci doskonale wiedzą, że kupujemy oczami. Jeśli potrzebujemy pomocy w interpretacji etykiet, możemy posłużyć się aplikacją, która ułatwi nam to zadanie.