W ciągu ostatniej dekady świat popędził na przód, dzięki temu daje wiele możliwości. Nastąpił intensywny rozwój techniki i informatyki, a także duży wzrost przepływu informacji. Anonimowość zatraca się, a wzrasta automatyzacja i mechanizm. Gdziekolwiek nie spojrzymy – wszędzie zobaczymy ludzi z pochylonymi do dołu głowami, patrząc w telefony. W Polsce aż 93% ludności posiada telefon komórkowy, a 72,7% ma dostęp do internetu. A co z dziećmi? Jak w dobie internetu wychować dzieci, aby pamiętały o ważniejszych wartościach niż gry komputerowe i facebook?
Jak już wcześniej wspominaliśmy – Internet stwarza ogromne możliwości dla wszystkich. Są źródłem wiedzy oraz miejscem, w którym możemy poszukać rozrywki. Dostępna jest również rozrywka dla dzieci – gry online, czaty, YouTube. Internet ma również swoją ciemną stronę. Szczególnie dla dzieci, które nie mają jeszcze dostatecznego doświadczenia, przez co są ufne oraz naiwne. Poprzez swój młody wiek, dzieci mogą trafić na wiele zagrożeń w sieci. Oto kilka z nich:
- natrafienie na nieodpowiednią treść dla dziecka,
- podawanie ważnych informacji poprzez wypełnianie formularzy lub branie udziału w nieistniejących konkursach,
- natrafienie na nieodpowiednią grupę użytkowników internetu – osoby dużo starsze, osoby wulgarne,
- zatracenie anonimowości,
- kupowanie produktów niebezpiecznych, nieodpowiednich dla ich wieku.
Niestety coraz więcej dzieci pada ofiarom oszustwa oraz hejtu. A także wspomniana wcześniej naiwność dzieci nie działa tutaj na ich korzyść. Coraz więcej dzieci i młodzieży „wylewa” swoje życie publicznie. Niestety nie sprzyja tutaj wiele czynników, takich jak: łatwy dostęp do Internetu, presja rówieśników, czy brak kontroli przez rodziców. Dzieci już w pierwszych latach szkoły podstawowej korzystają z smartfonów i innych elektronicznych gadżetów, które nie tylko mogą stwarzać cyber zagrożenie, ale również bardzo dekoncentrują i rozpraszają.
Aby odpowiednio zwalczyć wszystkie wymienione zagrożenia, najważniejsze jest tutaj pełne uświadomienie sobie przez rodziców wagę problemu. Przede wszystkim nie należy lekceważyć symptomów uzależnienia dziecka od komputera, Internetu i telefonu. Dziecko potrzebuje rozmowy i wyznaczenia granic, w których będzie uwzględniony czas na komputer i Internet oraz jakie strony dziecko może odwiedzać. Tutaj przeglądarki internetowe wychodzą rodzicom naprzeciw i wprowadzają kontrolę rodzicielską, gdzie możecie wyznaczyć strony internetowe, z których dziecko może korzystać oraz możecie sprawdzić czas spędzony przy komputerze.
Kolejnym pomysłem na walkę z zagrożeniem jest spędzanie większej ilości czasu z dzieckiem. Być może dziecko nudzi się w domu, bo rodzice nie mają dla niego czasu i dlatego sięga częściej po telefon. Fajną opcją jest tutaj wyjście na świeże powietrze i spacer po parku. Również świetną rozrywką będzie sala zabaw. Zachęcamy do skorzystania z naszego centrum rozrywki dla całej rodziny Inca Play, w którym zarówno dzieci, jak i rodzice mogą wspólnie bawić się na wszystkich dostępnych atrakcjach.
Drodzy rodzice, tak naprawdę to od Was zależy, jak Wasze pociechy będą spędzały swój wolny czas – czy znajdziecie jakieś ciekawe zajęcia dla dzieci, czy pozwolicie, aby cały dzień spędziły przy komputerze. Najważniejsze, aby zrozumieć i rozpoznać zagrożenie oraz odpowiednio reagować. Im lepiej zapoznamy swoje dziecko z światem wirtualnym, tym będzie bardziej bezpieczne, a im więcej poświęcimy dziecku czasu, tym mniej będzie potrzebowało ucieczki do świata wirtualnego. 😊