Minimalizm – życie wbrew masowej konsumpcji

Żyjemy obecnie w czasach powszechnego dobrobytu, nabywając coraz większe ilości niewykorzystanych produktów. Kluczową kwestią jest problem w oddzieleniu realnych potrzeb od  tych wygenerowanych poprzez skuteczny marketing wielkich koncernów. Bezustanne nabywanie wciąga społeczeństwo w machinę budowania poczucia własnej wartości poprzez posiadanie materialnych przedmiotów. Transformacja ustrojowa w 1989 roku otworzyła Polaków na szeroki wybór dostępnych produktów, podążając za kanonem stylu życia wzorem zachodnich państw. Kupowanie na raty oraz zadłużając się na lata zaciągnięciem kredytu prowadziło do jedynego, najważniejszego celu „POSIADAĆ”. Kultura masowa zachęcająca do naśladowania i podążania za  najnowszymi trendami uruchomiła generowanie coraz większego popytu. Według  badań  statystycznych przeciętny Polak korzysta jedynie z 40% zasobów swojej garderoby.

ZASADA MINIMALIZMU

Minimalistyczne życie wbrew pogoni za ideą konsumpcjonizmu, zmusza do analizowania swoich zakupowych wyborów. Podejmowanie świadomych decyzji wzmacnia odporność na  hasło „wyprzedaż” lub „promocja”, które zachęcają do automatycznego sięgnięcia po towar z półki. Warto porzucić gonitwę za męczącym schematem ciągłego nabywania nowości i docenić wartość „starych” przedmiotów, które całkowicie sprawne czekają na nas w domu. Decydując się na takie rozwiązanie czeka na nas wiele korzyści, chociażby oszczędność finansowa.  Po kilku miesiącach uchylania się od szaleństw zakupowych odczujemy pozytywne skutki w zasobach portfela. Podążanie  za  minimalistycznym stylem życia pozwoli oszczędzić otaczającą nas przestrzeń. Bardzo często pomimo zakupu nowej rzeczy zostawiamy starą z myślą „może jeszcze kiedyś się przyda”, tworząc stos zalegający w  pawlaczu lub piwnicy. Starajmy się kupować tylko niezbędne produkty!

NAPRAWIAĆ ZAMIAST WYRZUCAĆ

W dobie ogólnodostępnych dóbr typu ubrania, sprzęt elektroniczny, meble, wyposażenie bez  trudu nabędziemy kolejny produkt nawet bez odbycia osobistej wizyty w sklepie. Nietrwałość  produkowanych w dzisiejszych czasach rzeczy, skłania do szybkiego pozbycia się tych  zepsutych, uszkodzonych. Z łatwością niskim kosztem wymienimy zamek błyskawiczny w kurtce, dokleimy naderwaną podeszwę w bucie lub zastąpimy niesprawny wąż w pralce tym działającym. Wystarczy skontaktować się z fachowcem, który pomoże w usunięciu usterki. Przykładowo niewielka interwencja usług szewca to koszt ok. 20 zł, a wymiana suwaka w kurtce to koszt ok. 40 zł. Warto skorzystać z przysługi emerytowanej sąsiadki ze zdolnościami krawieckimi i zaproponować przyszycie oderwanego ramiączka w ulubionej sukience, w zamian za pomoc w odkurzeniu mieszkania lub  drobne zakupy w osiedlowym sklepie.

Sąsiedzka wymiana usług polega na wzajemnej wymianie umiejętności. Oferowanie swoich zdolności lub zasobów wiedzy drugiej osobie w zamian za interesującą nas usługę tak, aby obydwie strony były usatysfakcjonowane bez użycia pieniędzy.  Korzystanie z idei „banków czasu”, gdzie to właśnie czas jest walutą staje się coraz bardziej popularną formą wymiany usług. Organizowane są także ogólnodostępne wymiany sąsiedzkie przeróżnych przedmiotów dzięki którym nadamy rzeczom drugie życie i zakończymy etap masowego ich  gromadzenia. Na kilku portalach można także zaoferować wypożyczenie przedmiotu, który rzadko używamy stwarzając możliwość dzielenia się za przysłowiową złotówkę.

SLOW LIFE

Ciągły udział w pościgu za pomnażaniem dóbr i przeświadczenie, że szkoda czasu na  wypoczynek wielu doprowadza do poczucia frustracji oraz nadmiaru obowiązków. Zaciągnięcie hamulca i zwolnienie tempa życia pozwoli przeżywać to właśnie życie tu i teraz. Wizyta w kawiarni Inca Cafe podczas wspólnej zabawy z dzieckiem w sali zabaw, pozwoli na odpoczynek w kameralnym otoczeniu z filiżanką aromatycznej kawy lub świeżo wyciśniętym sokiem. Warto zadbać o samopoczucie i znaleźć czas dla siebie celebrując każdą chwilę relaksu. Odłączenie się od wirtualnego świata, dużej ilości bodźców i globalnej wioski pozwoli skupić się na realnych doznaniach i wykonywaniu jednej czynności naraz. Koncepcja slow life uważana jest za powrót do korzeni, wartości rodzinnych który generuje dochodowy potencjał biznesowy. Ludzie pragną żyć bez pośpiechu przekładając nowy styl bytowania na wszystkie dziedziny życia. Slow food  zachęca do świadomego wybierania składników, wykorzystywania nieprzetworzonych produktów z upraw ekologicznych i celebrowania wspólnych posiłków.

We wszystkim trzeba znaleźć złoty środek. Żyć w zgodzie ze sobą, innymi ludźmi oraz  środowiskiem naturalnym. Podobną drogę obiera sala zabaw dla dzieci Inca Play przybierając nowy format „bliżej natury”. Starajmy się być świadomym, powolnym konsumentem, poświęcić więcej czasu rodzinie, realizować pasje i delektować się życiem. Zapraszamy do  skorzystania z zasad slow life, dzięki czemu macie szanse podwyższyć komfort swojego życia. Życzymy  miłego  spędzania  czasu w wersji slow!