WYPOCZYNEK W POLSCE – SUDETY

Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam kolejny, drugi artykuł z serii. Mam nadzieję, że po lekturze tekstu o wypoczynku z dziećmi na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach , z chęcią przeczytacie o kolejnej dawce subiektywnych propozycji miejsc, w których warto zatrzymać się choćby na chwilę. Wpis dotyczy szeroko pojętego południowo – zachodniego zakątka Polski, który cały umownie nazwałem Sudetami. Przenosimy się zatem na drugi kraniec Polski, który również skrywa mnóstwo przepięknych punktów godnych uwagi.

OGRÓD DYDAKTYCZNY IZERY TRZECH ŻYWIOŁÓW

Naszą podróż rozpoczynamy w Świeradowie-Zdroju. W tym uzdrowisku można napotkać wiele ciekawych miejsc, chciałbym skupić się jednak na, w moim mniemaniu, najciekawszym i odpowiednim również dla dzieci. Nieopodal Nadleśnictwa na obrzeżach miasta znajdziemy Ogród Dydaktyczny Izery Trzech Żywiołów, który w swoim założeniu zakłada multisensoryczne poznanie ekosystemu leśnego poprzez wzrok, zapach, słuch, a także dotyk. W parku spotkamy 3 punkty dla odwiedzających: Leśny Teatr, Chatę Drwala oraz Wirtualne Laboratorium.

Jest to bardzo atrakcyjna ścieżka edukacyjna przeznaczona zarówno do odwiedzających indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Warte odnotowania jest, że w nowej Ince również powstanie ścieżka edukacyjna –  śladami polskich zwierząt, o której przeczytacie w naszej lipcowej notatce.

ZAMEK CZOCHA

Chciałbym przedstawić Wam kolejne magiczne miejsce, zlokalizowane w regionie Sudetów. Zamek Czocha znajdujący się w miejscowości Sucha powstał w pierwszej połowie XIII wieku i w nieco zmienionej formie przetrwał do dziś, ciesząc swoim bajkowym wyglądem. Zamek i jego otoczenie było również miejscem wielu scen filmowych, np. w Wiedźminie. Na miejscu możemy zwiedzać otoczenie zamku indywidualnie, natomiast sam zamek już z przewodnikiem. Cena biletu normalnego to 20 zł, bilet ulgowy (dla dzieci do 15. roku życia) to koszt 12 zł. Wstęp na dziedziniec bez przewodnika – bilet normalny 8 zł, ulgowy 4 zł.

Na zamku znajduje się również multimedialna sala tortur oraz gabinet osobliwości (dodatkowo płatne). W samym zamku znajduje się również hotel. Z zamkiem związanych jest także wiele legend, mrożących krew w żyłach, warto dowiedzieć się o nich na wycieczce i brać to miejsce pod uwagę przy planowaniu urlopu.

SKALNY STÓŁ

Kolejna atrakcja skierowana jest do miłośników wspinaczki po górach. Planując wyprawę na Skalny Stół, trzeba przygotować się na dłuższe (ok. 6,5 km) podejście, ale nie jest ono bardzo strome. Wysokość wzniesienia to 1281 m. n.p.m., jest więc nieco wyższe od najwyższego szczytu w Bieszczadach, Tarnicy. Szczyt znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na pograniczu polsko-czeskim.

Góra swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu, płaskiemu ułożeniu skał na szczycie, która sprawia wrażenie, jakbyśmy chodzili po stole. Z góry gdy nie ma mgły, mamy wspaniały widok na Kotlinę Jeleniogórską, wschodnie Karkonosze, pobliskie góry Kaczawskie i resztę okolicy. Na całą wyprawę warto przeznaczyć cały dzień, przygotować wygodne i bezpieczne obuwie (najlepiej za kostkę), coś cieplejszego do założenia, wodę pitną oraz oczywiście płaszcz przeciwdeszczowy na wypadek nagłej zmiany pogody.

TERMY CIEPLICKIE

W naszym subiektywnym zestawieniu nie mogło również zabraknąć atrakcji wodnej. Termy Cieplickie to kompleks basenów i SPA, przeznaczonych do wypoczynku dla całej rodziny. W ofercie można znaleźć między innymi całoroczny pobyt, pobyty lecznicze i kuracyjne, zabiegi uzdrowiskowe, fitness, pilates, jogę, nordic walking, kompleks basenów, saunę, jacuzzi i mnóstwo innych atrakcji, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Termy znajdują się w Jeleniej Górze, czyli w świetnym miejscu wypadowym na wycieczki w każdy zakątek Sudetów.

Do wyboru są różne rodzaje biletów – indywidualne, zniżkowe, rodzinne, połączone z ofertą SPA.  Jest to również miejsce, w którym warto spędzić cały dzień, a przynajmniej kilka godzin. Obiekt czynny jest w godzinach 6-22 i szczególnie polecamy odwiedzenie Term w godzinach porannych – nie są wtedy jeszcze bardzo zatłoczone, a bilet poranny jest nieco tańszy.

PARK MINIATUR ZABYTKÓW DOLNEGO ŚLĄSKA

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska to kolejna propozycja, która z pewnością przypadnie Wam do gustu. Park znajduje się w miejscowości Kowary, pół godziny jazdy samochodem z Jeleniej Góry. To atrakcyjne miejsce przyciąga wielu turystów, szczególnie tych najmłodszych. W Parku znajdują się miniatury najważniejszych zabytków na terenie Dolnego Śląska w skali 1:25, w tym między innymi opisywanego wcześniej Zamku Czocha. Miniatury zostały przygotowane w oparciu o najnowsze modelarskie technologie z produktów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Park czynny jest codziennie w godzinach 9:00 – 18:00, a zwiedzanie Parku wraz z animatorem (w cenie biletu) trwa ok. 45 minut. Bilet dla dorosłych kosztuje 25 zł, dla dzieci do 14 lat – 19 zł. Na miejscu znajduje się także bezpłatny parking na 150 samochodów. Na miejscu znajduje się kawiarnia, bistro i sklep z pamiątkami, w tym także z czeskimi zabawkami dla dzieci.

WODOSPAD KAMIEŃCZYKA

Pora już na ostatnią w tym wpisie propozycję. Jest to kolejne, poza Skalnym Stołem, miejsce stworzone przez naturę tysiące lat temu. Wodospad Kamieńczyka to najwyższa kaskada wodna w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m. n.p.m., a woda spływa bezpośrednio do Wąwozu Kamieńczyka. Najłatwiej do wodospadu dostać się podążając czerwonym szlakiem biegnącym z centrum miasta Szklarska Poręba.

Wąwóz można odwiedzać codziennie w godzinach 9:00 – 17:00. Bilety wstępu kosztują 6 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy). W drugiej, środkowej kaskadzie, została wykuta sztuczna jaskinia w której znajduje się duże skupisko minerałów naturalnych, jak pegmatyty i ametysty, jednak nie jest ona udostępniona dla zwiedzających. To urokliwe miejsce zostało docenione przez brytyjskiego reżysera, który nakręcił tu jedną ze scen filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Sudety to kolejny polski region, którego krajobraz i liczba różnorodnych atrakcji może zachwycić. Mogłoby się zdawać, że w regionie górskim powinniśmy zwiedzać głównie góry. Tymczasem naszym założeniem było pokazanie wielości możliwości aktywnego poruszania się po tym pięknym zakątku Polski. Region ten polecamy szczególnie osobom lubiącym piesze wycieczki, wspinaczkę i tym, których fascynuje piękno polskiej przyrody.