Jak możemy pomóc środowisku?

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.3.4″ locked=”off”][et_pb_row _builder_version=”3.25″ locked=”off”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.0.47″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_blurb _builder_version=”4.4.6″ hover_enabled=”0″ z_index_tablet=”500″ header_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” header_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” header_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” body_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” body_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” body_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” body_link_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” body_link_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” body_link_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” body_ul_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” body_ul_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” body_ul_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” body_ol_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” body_ol_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” body_ol_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” body_quote_text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” body_quote_text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” body_quote_text_shadow_blur_strength_tablet=”1px” box_shadow_horizontal_tablet=”0px” box_shadow_vertical_tablet=”0px” box_shadow_blur_tablet=”40px” box_shadow_spread_tablet=”0px” box_shadow_horizontal_image_tablet=”0px” box_shadow_vertical_image_tablet=”0px” box_shadow_blur_image_tablet=”40px” box_shadow_spread_image_tablet=”0px” text_shadow_horizontal_length_tablet=”0px” text_shadow_vertical_length_tablet=”0px” text_shadow_blur_strength_tablet=”1px”]

Żyjemy w czasach, gdzie wszystko jest w zasięgu naszych rąk. Technologia coraz bardziej idzie do przodu, a my możemy bez problemu korzystać z wszystkich dóbr płynących z każdej strony. Jednak czy to jest dobre? Czy eksploatacja zasobów ziemi nie jest już nadmiernie wykorzystywana? Czas zacząć świadomie podejmować decyzje i dokładnie zastanowić się, czy nasze wybory pozostawią po sobie dobre skutki na przyszłe pokolenia. To, jaki świat pozostawimy naszym dzieciom gdy będą dorosłe zależy tylko od nas. Dlatego poniżej kilka rad, jak w prosty sposób zacząć dbać o środowisko.

Ogranicz kupowanie plastikowych opakowań i butelek
W upalne dni człowiek musi pić znacznie więcej wody niż w te chłodne, przez co znacznie łatwiej ulegamy pokusie i kupujemy mrożone koktajle, lub wodę, które oczywiście podawane są w plastikowych butelkach lub kubkach. W Polsce każdy obywatel przeciętnie zużywa aż 29kg plastiku rocznie! Z czego wiele z nich można uniknąć. Przewiduje się, że już w 2050roku w oceanach będzie pływać więcej plastiku niż ryb. Co roku do mórz i oceanów trafia od 5mln do 12mln ton plastiku! Jest to zatrważająca liczba. Dlatego to jest najwyższy czas, aby cos w zmienić w naszych nawykach kupowania. Przede wszystkim zabieraj na zakupy własną płócienną torbę. Są bardziej wytrzymałe niż te plastikowe, a także posłuży Ci ona na lata. Jeśli chcesz kupić kawę na wynos, to zabieraj ze sobą swój własny kubek. Coraz więcej kawiarni wprowadza rabaty na napoje za przyniesienie własnego kubka. A wiadomo, że kawa najlepiej smakuje w ulubionym kubku 😊 Ograniczenie zakupów w marketach i sieciówkach również bardzo ograniczy zużycie plastiku. Wybieraj lokalne sklepiki lub targi, na których możesz przesypać kasze, makarony i inne produkty do własnych pojemników. Dzięki temu nie tylko ograniczysz plastik, ale również wspierasz lokalne przedsiębiorstwa.

Jedz mniej mięsa
Branża mięsna jest najbardziej przyczyniającą się do produkcji gazów cieplarnianych branżą na świecie. Odpowiada aż za 18% gazów cieplarnianych wydalanych przez człowieka. To więcej niż emitują samoloty i statki. Produkcja mięsa jest bardzo nieefektywna. Na 1kg wołowiny zużywane jest 15tys. litrów wody oraz 25kg zbóż. 30% światowych ziem wykorzystywanych jest do hodowli zwierząt, co z kolei pochłania aż 70% wody pitnej! Ograniczając jedzenie mięsa przyczyniamy się do nie tylko do ochrony środowiska, ale również do ochrony własnego zdrowia. Jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z smaku mięsa, to ogranicz je do jednej lub dwóch porcji tygodniowo. Wybieraj lokalne masarnie, które stawiają nie na ilość, ale na jakość. Eksperymentuj z smakami – może warto spróbować przyrządzić fajną wegetariańską potrawę? Możliwości jest wiele, wybór zależy od naszych chęci 😊

Oszczędzaj wodę
Faktem jest, że w Polsce (i nie tylko) zaczyna brakować wody. Gwałtowne burze i ulewy mogą dawać złudne poczucie, że wcale tak nie jest. Nic bardziej mylnego! Jeśli na bardzo suchą glebę spadnie na raz bardzo dużo deszczu to gleba nie jest w stanie tej wody utrzymać i wszystko spływa do morza. Z roku na rok robi się coraz goręcej. A jako że liczba opadów się nie zwiększa, to wilgotność powietrza spada, a woda jeszcze szybciej wyparowuje – z rzek, jezior i mokradeł. Zimy są coraz cieplejsze i nieśnieżne, przez co nie możemy już liczyć na magazynowanie wody z topniejącego śniegu dla roślin w okresie wegetacyjnym. Susza jest już nieunikniona przez zmianę klimatu, dlatego nie marnujmy wody. Możemy zbierać deszczówkę, nawet jeśli mamy mieszkanie w bloku. Dokręcajmy wodę w kranach, przy myciu zębów nie zostawiajmy odkręconej wody, a zamiast kąpieli bierzmy szybki prysznic.

Nasza sala zabaw Inca Play również stara się dbać o środowisko. Posiadamy energooszczędne żarówki, aby nie marnować energii. W toaletach posiadamy krany z czujnikami, dzięki którym udaje nam się zoptymalizować zużycie wody aż o 30%. Nasze centrum zabawy dla dzieci Inca Play znajduje się przy samej kopule CH Blue City, dzięki temu możemy wykorzystywać światło dzienne zamiast sztucznego. Dbamy również o jakość powietrza. Posiadamy na swojej powierzchni lampy antybakteryjne, a nowoczesna wentylacja zapewnia ciągłą wymianę świeżego powietrza. Nasza sala zabaw dla dzieci to również miejsce, które wykorzystuje żywe rośliny, jako naturalne oczyszczacze powietrza. Oferta kawiarni Inca Cafe ma wegetariańskie posiłki, a większość pozycji z menu jest przygotowywana na miejscu. Każdego dnia staramy się podejmować świadome decyzje, które mają za zadanie dbać o nasze środowisko.

Przed nami – ludźmi bardzo dużo pracy. Stoimy na pograniczu katastrofy klimatycznej i tylko nasze działania i świadome decyzje mogą nam pomóc. Planetę mamy tylko jedną, dlatego pomyślmy nad tym, jakie zmiany mogą przyczynić się do lepszego życia dla nas, ale również dla naszych dzieci.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]