Czy dziecko w sali zabaw jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo to stan , który daje człowiekowi poczucie pewności. Jest to jedno z podstawowych potrzeb człowieka. Odznacza się brakiem ryzyka, utraty czegoś dla człowieka, szczególnie cennego- życie, zdrowie itp…

Poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne dla swobodnego funkcjonowania

Poczucie bezpieczeństwa własnego oraz poczucie bezpieczeństwa rodziny i bliskich. Niezwykle istotną kwestią na pewno jest w tym przypadku ,poczucie bezpieczeństwa jeśli chodzi o dzieci. My rodzice, chcemy mieć w każdym miejscu i każdej sytuacji gwarancję, że naszemu dziecku nie stanie się krzywda oraz że jest w miejscu, gdzie czuje się dobrze i nic mu nie zagraża.

Dziś skupimy się na bezpieczeństwie w salach zabaw dla dzieci.
Na co powinniśmy – My rodzice, zwracać uwagę w takich miejscach dla zabawy dla naszych dzieci?
Jak zapobiegać wypadkom naszych dzieci w salach zabaw oraz centrach rozrywki?

Na te kilka pytań odpowiedź postaram się umieścić w dalszej części tego artykułu…

Sale zabaw dla dzieci są niezwykle ciekawym i pożądanym miejscem rozrywki. Dają dzieciom szansę na wyładowanie nadmiaru energii, spędzenie wspaniałego czasu, a rodzicom na chwilę odpoczynku przy kawie w przytulnej kawiarni dla rodziców. Ważne, by centrum rozrywki dla rodziny  było przyjazne dla najmłodszych czyli zapewniało to wyżej wspomniane, tak ważne poczucie bezpieczeństwa.

Kluczowe jest to czy sala zabaw dla dzieci jest poddawana cyklicznym kontrolom Centrum Kontroli Placów Zabaw oraz innym jednostkom państwowym przeznaczonym do tego typu zadań. Komplet dokumentów świadczących o bezpieczeństwie to podstawa. W Sali zabaw dla dzieci Inca Play odbywają się cykliczne kontrole, a udokumentowana gwarancja bezpieczeństwa to kwestia priorytetowa.

Jeśli sala zabaw posiada ww dokumenty, możemy dopiero mówić o pozostałych kwestiach:
Sprzęt z którego korzystają dzieci miejscach do zabawy dla dzieci nie powinien posiadać ostrych kantów i wystających elementów zagrażających bezpieczeństwu, kontakty i kable powinny być odpowiednio zabezpieczone przed dostępem dzieci . Szczeliny i otwory, które grożą zakleszczeniem się głowy czy palców- nie powinny występować, powinny być zabezpieczone, zamknięte. Podobnie przejścia serwisowe w konstrukcjach zabawowych – powinny być zamykane na kluczyk. Oczywiście to tylko kilka przykładów, natomiast przede wszystkim należy przyjrzeć się miejscu w którym zamierzamy spędzić czas z dzieckiem na zabawie, nawet sama czystość jest wyznacznikiem bezpieczeństwa- kiedy sala zabaw nie jest cyklicznie sprzątana, zadbana – to już powinien być dla nas sygnał, aby dokładnie przyjrzeć się kwestiom bezpieczeństwa.

Kolejna kwestia,
Kochani rodzice – pamiętajmy, że najważniejsza jest rozwaga i zdrowy rozsądek- to my jesteśmy odpowiedzialni za to jak zachowuje się nasze dziecko, podobnie jak w domu tak w każdym innym miejscu, wszędzie istnieje ryzyko potencjalnych urazów. Bądźmy uważni, obserwujmy nasze dzieci ! To my panujemy nad ich bezpieczeństwem, jeśli obserwujemy i zwracamy uwagę na te złe, stwarzające zagrożenie zachowania! To my uczymy nasze dzieci i dajemy im przykład!

My oraz nasze dzieci tworzą sobie bezpieczną przestrzeń do zabawy…
Pamiętajmy zatem, że poza tym, że miejsce spełnia wszystkie normy my też je spełniajmy, zachowujmy się i dbajmy o miejsce, które ma służyć przez wiele lat dzieciom:
– nie zostawiamy porcelany w miejscach do tego nie przeznaczonych,
– nie śmiećmy gdzie popadnie, miejsce śmieci jest w koszu!
– przewijajmy dziecko w miejscu do tego wyznaczonym,
– nie pozwalajmy dziecku na niszczenie zabawek, uderzanie nimi, rzucanie,
– nie pozwalajmy na łamanie regulaminu: wyrzucanie elementów poza obszar zabawy,
… to tylko kilka punktów, ale zobaczmy jak wiele od nas zależy.

W Sali zabaw Inca Play kwestia bezpieczeństwa jest priorytetem. Wyposażenie jak i atrakcje posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty zgodne z wytycznymi UE.
Sala zabaw jest pod nadzorem CKPZ I UDT. Sala zabaw Inca Play stara się zapewnić rozrywkę bez jakiegokolwiek ryzyka. Poprzez współpracę z rodzicami, opiekunami wspólnie tworzą strefę bezpieczeństwa oraz komfortu. W tym Centrum Rozrywki . Oprócz tego sala zabaw Inca Play jest Centrum dla całej rodziny!
Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, wiele sal o tym zapomina, a wiele się wyróżnia pod tym względem. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek, czujność oraz nie stwarzanie zagrożenia…
Wybierajmy miejsca bezpieczne, szanujmy tą przestrzeń i korzystajmy całymi rodzinami do woli!