Cały dzień przed telefonem? Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej

W zdrowym ciele zdrowy duch – te powiedzenie słyszał każdy z nas. Ciężko się z nim nie zgodzić – na własnej skórze możemy przekonać się, jak pozytywnie wpływa aktywność fizyczna na nasze samopoczucie. Nasze ciała zostały stworzone do aktywnego uczestniczenia w życiu, do ruchu. Żyjemy w XXI wieku – w świecie nieograniczonych możliwości. Lecz ma to również swoją ciemną stronę – poprzez rozwinięcie technologii staliśmy się leniwi i więcej czasu spędzamy przy elektronice niż na świeżym powietrzu. Ten problem występuje już od najmłodszych lat u naszych dzieci. Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej przy tak silnej konkurencji, jaką są wielofunkcyjne smartfony? Podpowiadamy!

Przede wszystkim warto powiedzieć parę słów o tym, dlaczego smartfony mogą być niebezpieczne u dzieci. Coraz więcej dzieci widujemy wpatrzonych w smartfony jak w obrazek. „Pokolenie pochylonych głów” coraz częściej widujemy w naszym otoczeniu. Specjaliści nazywają to fonoholizmem – czyli uzależnieniem typu behawioralnego polegające na nałogowym, kompulsywnym używaniu telefonu komórkowego. Według badań pond 40% dzieci jednorocznych oraz dwurocznych korzysta z smartfonów, a ponad 80% rodziców pozwala dzieciom poniżej 6 roku życiu korzystać z telefonów komórkowych. Nie bez powodu smartfony nazwano „smoczkiem XXI wieku”. Coraz więcej rodziców traktuje komórkę, jako narzędzie do usypiania, uspokojenia, lub zachęcenia dziecka do czegoś, a prawie połowa rodziców używa elektronikę, jako nagrodę dla dziecka za dobre zachowanie i stopnie. Dzieci narażone są również na pogorszenie wzroku i koncentracji. Zmniejsza się również kreatywność, a zwiększa agresywność. Ważne jest odpowiednie wychowanie dziecka i balans między aktywnością fizyczną, a rozrywką elektroniczną.

Wykonywanie ruchu u dzieci jest niezwykle istotne, niestety nie każdy o tym pamięta. Tylko co czwarte dziecko spędza rekomendowaną godzinę dziennie na aktywności fizycznej. A korzyści płynących z sportu jest naprawdę wiele. Dzieci mają lepszą koncentrację, przez co szybciej się uczą. Sport zwiększa również zdolności kognitywne, pobudza kreatywność, poprawia nastrój, działa odprężająco, trwale zwiększa odporność na stres, a także uczy współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji. Ale jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Przede wszystkim bądź jego inspiracją. Jeżeli dziecko zobaczy, że jego rodzice uprawiają aktywność fizyczną, to automatycznie również będzie chciał to robić. Przyzwyczajaj dziecko już od najmłodszych lat do tego, że codzienna dawka endorfin działa o wiele skuteczniej niż smartfon. Jeśli sama spędzasz na kanapie całe popołudnia to niestety dziecko pójdzie za Twoim przykładem. Warto więc zacząć wymagać od siebie i zmieniać się na lepsze, a później inspirować innych do takiej zmiany.
Dobrym pomysłem jest wspólne uprawianie sportu. Wiadomo nie od dziś, że wspólnie raźniej wykonywać różne czynności. Tak samo jest z aktywnością fizyczną! Możecie wspólnie wybrać się na rowery, na spacer, lub pograć w piłkę. Wybierzcie taki sport i taką dyscyplinę, która obydwojgu Wam podpasuje. Warto dać przejąć inicjatywę swojemu dziecku – będzie wtedy miało większą motywację, dzięki kontroli sytuacji. Warto zaangażować w sport całą rodzinę – wspólne spędzanie czasu można połączyć z sportem. Dobrym pomysłem będzie wyjście do centrum rozrywki, w którym z pewnością nie brakuje okazji do ruchu. A nasza sala zabaw Inca Play jest pod tym względem szczególnie wyjątkowa, ponieważ zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wspólnie bawić się na wszystkich dostępnych atrakcjach.

Pamiętaj również, aby nie narzucać dziecku konkretnej dziedziny sportu. Jeśli chciałabyś aby Twoje dziecko grało w siatkówkę, a ono jednak woli piłkę nożną, to nie próbuj na siłę zmienić jego upodobań. Dzieci szybko się zniechęcają kiedy czują presję otoczenia i są zmuszane do czegoś, czego nie chcą. Sport – oprócz tego że jest konieczny w naszym życiu – ma być zabawą i dobrze spędzonym czasem. Warto dać dziecku swobodę i pozwolić mu wybrać taką aktywność, która będzie dla niego najlepsza. Uszanujmy decyzję dzieci – pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, ma inne predyspozycje oraz inne zamiłowania.

Już od najmłodszych lat warto zachęcać swoje dzieci do aktywności fizycznej. Dlatego działajmy w tym kierunku, rozmawiajmy z dziećmi o ich upodobaniach sportowych i świećmy przykładem. Pamiętajmy również o regeneracji i odpoczynku. Walczmy z coraz większym uzależnieniem od smartfonów, zachęcając dzieci do częstszego wychodzenia na świeże powietrze w wolny czas.

Cały dzień przed telefonem? Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej