WYPOCZYNEK W POLSCE – OKOLICE TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO

Dziś przygotowaliśmy dla Was kolejny artykuł z serii „Wypoczynek z dziećmi”. Tym razem proponujemy wypad weekendowy za miasto, do znajdujących się w odległości ok. 120 km od Warszawy okolic Tomaszowa Mazowieckiego. Jeżeli szukacie alternatywnego miejsca na dwu-trzydniowy wyjazd, to idealne rozwiązanie dla Ciebie oraz Twojej rodziny.

Znajdujący się w województwie łódzkim Tomaszów Mazowiecki to niewielkie (w porównaniu do Warszawy) miasto z liczbą ludności oscylującą wokół 65 tysięcy mieszkańców z rzadko spotykanym zjawiskiem bezpłatnej komunikacji miejskiej. Miastu niczego nie brakuje pod względem infrastrukturalnym, droga ekspresowa S8 zapewnia szybki i komfortowy dojazd do miasta z Warszawy, zajmujący maksymalnie 1,5 godziny. Co jednak istotniejsze, nie tylko sam Tomaszów, lecz także najbliższe okolice dostarczają wiele atrakcji, które spodobają się zarówno rodzicom, jak i samym dzieciom.

ZALEW SULEJOWSKI

Jako pierwszą atrakcję chcielibyśmy zaproponować znajdujący się w bliskim sąsiedztwie z Tomaszowem Mazowieckim Zalew Sulejowski. Jest to sztuczny akwen wodny o powierzchni 27 km2, który powstał na przełomie lat 60 i 70-tych z myślą o zapotrzebowaniu w wodę miasta Łódź. Obecnie Zalew przyciąga amatorów wędkarstwa, sportów wodnych (na miejscu znajdują się wypożyczalnie kajaków, rowerków wodnych, motorówek), żeglarstwa oraz całe rodziny. Ze względu na częściowe zabetonowanie zejścia do jeziora, ważne jest wybranie odpowiedniej plaży oraz co za tym idzie, docelowego miejsca zatrzymania. Z naszej perspektywy najodpowiedniejszymi lokalizacjami są Smardzewice, Tresta lub Adamów.

Źródło: http://www.wolborz.eu/turystyka-t4/galerie-t99/zalew-sulejowski-z-lotu-ptaka-g105

Wzdłuż Zalewu wyrosło już trochę infrastruktury turystycznej, nie jest to jednak ilość wystarczająca. W przypadku agroturystyki warto zadzwonić jak najszybciej w sprawie poszukiwaniu noclegu. Duża liczba odwiedzających decyduje się na wynajem pola namiotowego lub podróż camperem. Zalew nie jest jeszcze bardzo popularny wśród turystów, dzięki czemu na miejscu nie będziemy musieli obawiać się tłumów. Jest to miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta oraz typowych, wodnych kurortów.

NIEBIESKIE ŹRÓDŁA

„Niebieskie Źródła” to wyjątkowy rezerwat przyrody nieożywionej. Znajdujący się na obszarze Tomaszowa Mazowieckiego kompleks w naszym odczuciu należy do jednego z najbardziej urokliwych w tej części Polski. Wyjątkowy kolor fragmentu jeziora zawdzięczamy dzięki spękanym wapieniom jurajskim. Barwa jeziora uzależniona jest również od poziomu nasłonecznienia oraz ogólnego stanu pogody. Na dnie akwenu znajdziemy widoczne pulsujące mini-gejzery, które podbijają piasek na niewielką wysokość. Zjawisko jest najlepiej widoczne w dni słoneczne.

Źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/19831,tomaszow-mazowiecki-niebieskie-zrodla.html

Kompleks znajduje się w południowo-wschodniej części miasta, nieopodal Skansenu Rzeki Pilicy. Obok wejścia do parku, znajduje się spory parking, cena za nielimitowany czas postoju to 5 zł. Niestety nie ma możliwości wykupienia biletu czasowego. Musimy mieć również przy sobie gotówkę, gdyż nie ma terminala płatniczego. Spokojny spacer wzdłuż całego kompleksu z podziwianiem uroków jeziorka i reszty przyrody, wraz z możliwością nakarmienia kaczek, nie powinien trwać dłużej niż godzinę. Spacer po lesie będzie również jednym z głównych motywów edukacyjnej w nowej sali zabaw dla dzieci Inca Play.

BUNKIER KOLEJOWY W KONEWCE

Jako kolejny punkt wycieczki obieramy bardzo ciekawy obiekt historyczny. Jest to jeden z nielicznych w Polsce bunkier kolejowy, wybudowany w latach 1940-1941 przez Niemców przystosowany do ochrony pociągów dowódczych niemieckiego wojska. Miał spełniać  strategiczną rolę podczas przesuwania się hitlerowskich wojsk w głąb Związku Radzieckiego. Ostatecznie, ze względu na wybór Wilczego Szańca jako kwatery głównej, możliwości schronu były rzadko wykorzystane. Od lat 70-tych do końca XX wieku obiektem zarządzało Wojsko Polskie. Jako obiekt turystyczny pełni swoją funkcję od 2005 roku.

Źródło: https://klubpodroznikow.com/relacje/podziemia/1485-bunkier-w-konewce

Poza samym obiektem schronu, gdy pójdziemy dalej, znajdują się kolejne budynki, które pełniły kiedyś role schronów technicznych: hydroforni, kotłowni i elektrowni. Wejścia do pomieszczeń są niskie, więc wyżsi  muszą szczególnie uważać. Bilet wstępu do bunkra, którego długość osiąga prawie 400 metrów, to koszt 12 zł, ulgowy 7 zł, a dzieci do 7 roku życia wchodzą bezpłatnie. Na miejscu jest mały sklepik z pamiątkami, mapami oraz napojami i słodyczami. Przed wejściem do bunkra znajduje się dwóch panów w wojskowych mundurach oferujących przejażdżki motocyklem z wózkiem bocznym wokół schronu. Atrakcja jest popularna głównie wśród dzieci. Opłata za przejażdżkę to 10 zł. Przed przyjazdem, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w coś ciepłego do ubrania, ponieważ temperatura w bunkrze spada do około 10 stopni Celsjusza.

GROTY NAGÓRZYCKIE

Kolejna atrakcja przeznaczona jest dla sympatyków jaskiń i kopalń odkrywkowych. Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie” to niezapomniana gratka zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Do grot można dostać się drogą z Tomaszowa wiodącą do Smardzewic. Zespół podziemnych pokoi liczy sobie długość 160 m. Groty są pozostałością podziemnej kopalni piasku szklarskiego.

Źródło: http://groty.skansenpilicy.pl/

Piasek był tu wydobywany od końca XVIII do początku XX wieku. Po tragicznym wypadku zapadnięcia się jednej z komór i śmierci mieszkańca Nagórzyc, władze carskie zamurowały wejście do grot, co spowodowało zapomnienie o tym atrakcyjnym miejscu na długie lata. W 2010 rozpoczęto prace renowacyjne, a turyści uzyskali możliwość zwiedzania w 2012 roku. Czas zwiedzania to ok. 40 min. z przewodnikiem, wliczonym w cenę biletu. Wstęp w bardzo atrakcyjnej cenie 5 zł dorośli, 4 zł ulgowy, a dzieci do 4 roku życia wchodzą bezpłatnie. Podobnie jak przed wizytą w bunkrze w Konewce, warto zaopatrzyć się w ciepły sweter – temperatura w środku wynosi ok. 9 stopni Celsjusza, a wilgotność oscyluje wokół 75%.

ZAMEK KRÓLEWSKI W INOWŁODZU

Wizyta w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego nie może obejść się także bez odwiedzenia Zamku Królewskiego w Inowłodzu. Ta XIV-wieczna warownia to pozostałość po rządach Kazimierza Wielkiego który, według przysłowia, „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Budowla skrywa w sobie wiele tajemnic z przeszłości, o których dowiedzieć się można od przewodnika oprowadzającego po obiekcie. Obecnie Zamek pełni rolę centrum kultury zarówno dla ludności miejscowej, jak i napływowych turystów.

Źródło: http://fotolotnicze.pl/zamki-i-palace/zamek-krolewski-w-inowlodzu/

W sezonie letnim, zamek otwarty jest dla zwiedzających w każdy dzień poza poniedziałkiem, w tygodniu w godzinach 9:00 – 17:00, a w weekend 10:00 – 18:00. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się wyłącznie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym z przewodnikiem.  Wstęp na zamek bez usługi przewodnickiej jest darmowy. Warto śledzić również na bieżąco wydarzenia odbywające się w warowni, na stronie internetowej do pobrania jest kalendarz imprez kulturalnych w 2018 roku.

Rodzinny wypoczynek to bardzo istotny element w integracji rodziców z dziećmi, ponieważ buduje dodatkowe więzi i relacje międzyludzkie. Jeżeli planujecie krótki, weekendowy wyjazd za miasto, okolice Tomaszowa Mazowieckiego to idealne miejsce na zaznanie chwili odpoczynku i relaksu. Mnogość atrakcji w postaci zalewu, otaczającej przyrody i obiektów historycznych wypełni po brzegi czas. Jeżeli poszukujecie jednak formy spędzenia wolnego czasu z rodziną, świetnym pomysłem jest wizyta w sali zabaw dla dzieci Inca Play, gdzie dziecko  razem z rodzicem może w pełni oddać się zabawie, mając możliwość wchodzenia na konstrukcję zabawową. Życzymy wszystkim udanych decyzji wypoczynkowych 🙂