Jak oswoić dziecko z pobytem w przedszkolu i szkole?

Początek września to dla części rodziców trudny czas. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy stają przed zadaniem wypuszczenia swojego dziecka w świat, a konkretnie po raz pierwszy do przedszkola lub szkoły. W poniższym artykule podrzucimy kilka pomysłów, jak w stosunkowo łatwy i prosty sposób przejść z dzieckiem tę drogę.

Każde dziecko jest inne, i na jego zachowanie wpływa wiele różnych czynników. Najważniejszym z nich jest zachowanie rodziców i to, jak oni reagują na różne sytuacje. Jeśli Mama lub Tata są spięci, zdenerwowani przed pierwszym pójściem dziecka do przedszkola czy szkoły to nie ma się co dziwić, że lekki stres pojawi się również u naszego podopiecznego.

Po pierwsze – sam się z tym oswój!
Tak, niejednokrotnie rodzice są bardziej zestresowani pierwszym dniem w szkole/przedszkolu niż samo dziecko. Zacznij od pracy nad samym sobą – uświadom sobie, że to naturalna kolej rzeczy i na każdego kiedyś przychodzi pora, że zacznie powoli wyfruwać z gniazda. Nie denerwuj się, jest to zupełnie normalne lub przynajmniej nie daj po sobie tego poznać.

Po drugie – daj dziecku się z tym oswoić!
Małe dzieci jako istoty wyjątkowo zależne od swoich rodziców, również potrzebują czasu przed czekającymi je zmianami. Kilka miesięcy przed pierwszą wizytą w szkole/przedszkolu zacznij opowiadać dziecku, że będzie miał niedługo świetną okazję by poznać kolegów i koleżanki oraz doskonale się bawić. Zwróć jednak uwagę przed tym, że nie może robić tam wszystkiego co chce, a musi współdziałać według wcześniej ustalonych reguł.

Po trzecie – daj szansę integracji dziecku z rówieśnikami
Oswojenie siebie i dziecka to jedno, a drugie to sprawienie, by dobrze bawiło się z rówieśnikami. Jednym ze sposobów na integrację, może być na przykład wyjście do sali zabaw na wspólną zabawę lub warsztaty tematyczne. Takie wydarzenia, gdy dzieci odczuwają dużo emocji wynikających z zabawy, świetnie wpływa na ich adaptację z pozostałymi dziećmi. A jeśli przypadkiem Twoje dziecko w okolicach września obchodzi urodziny, to jest to również świetna okazja na zaproszenie wszystkich nowych koleżanek i kolegów na wspólne świętowanie. W ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – zorganizujesz dziecku świetną integrację z rówieśnikami a jednocześnie będziesz miał/a okazję poznać rodziców innych dzieci, z którymi będziesz miał styczność przez kilka najbliższych lat.